איך לגרום לכלב להשמין? כל מה שחשוב לדעת

הכלב המתוק שלכם הוא כל עולמכם וכל שינוי פיזי או נפשי שחל בו מדאיג אתכם וזה טבעי לגמרי, הוא הרי בן משפחה לכל דבר. אחת התופעות המדאיגות במיוחד בעלי כלבים היא ירידה במשקל של הכלב או לחלופין כלב רזה שאינו מצליח לעלות במשקל. לפני שנכנסים להיסטריה, חשוב רגע לבדוק שכלבכם אכן צריך להשמין. ישנם גזעים מסוימים אשר מבנה גופם נוטה להיות אתלטי ורזה יותר באופן טבעי, כלבים אחרים הם נמרצים במיוחד ולכן מאבדים קלוריות רבות וישנם כאלה אשר להם חילוף חומרים מהיר שגורם להם לשרוף קלוריות גם מבלי שהם זזים יותר מדי. כמובן שישנן סיבות נוספות למשקל גוף נמוך – נדון בהן בהמשך.

הדרך הטובה ביותר לבדוק האם כלבכם צריך להשמין, היא באמצעות בדיקה אצל הווטרינר. הוא יבדוק את משקלו של הכלב בהתאם לפרמטרים שונים כמו גזע, גיל, רמת פעילות גופנית ועוד. הוא גם ידע לאבחן האם הכלב סובל מבעיות רפואיות כלשהן המצריכות טיפול. במידה וישנו צורך בשינוי תזונתי, הוא יוכל לסייע בהתאמת תפריט מאוזן ובריא.

חשוב להבין כי בדומה לבני אדם, גם הכלבים מעלים ומורידים ממשקלם בתקופות שונות ובנסיבות משתנות. לא כל ירידה קטנה במשקל צריכה להדליק נורה אדומה. עם זאת, יש לשים לב לשינויים קיצוניים – כלב המאבד כ- 10% ממשקל גופו בתקופה קצרה של חודשים ספורים, כנראה סובל מתת תזונה וכדאי לגשת לבדיקה בהקדם.

 

מהן הסיבות המרכזיות לירידה במשקל או משקל נמוך של כלבכם?

  • גנטיקה וסוג הכלב – ישנם כלבים אשר להם נטייה למבנה גוף רזה ואתלטי, כמו הפוינטר למשל.
  • בעיות רפואיות – אם הכלב שלכם פתאום אפאטי, בקושי אוכל, אינו ישן טוב וכדומה, כדאי שייבדק על ידי ווטרינר, שישלול בעיות רפואיות כמו תולעים, בעיות עיכול, שיניים ועוד.
  • מצב נפשי וחרדות – סיבות רבות גורמות לכלבים חרדות – כמו שינויים גדולים בשגרה (מעבר דירה, מצב בטחוני בעייתי, תינוק חדש שמגיע הביתה), חרדות נטישה למיניהן ועוד. אחד התסמינים למצב נפשי לקוי הנו חוסר תאבון.
  • גיל – כלב מזדקן או מבוגר מאד אוכל הרבה פחות באופן טבעי.
  • תזונה שאינה מתאימה לצרכי הכלב – בדומה לאדם, הכלב צריך לקבל את התצרוכת היומית המומלצת של ויטמינים ומינרלים באמצעות המזון שלו. חשוב שהכלב יוזן באוכל איכותי ובהתאם לצרכיו האישיים. כך למשל כלבים נמרצים במיוחד, עדיף שיאכלו מזון אקטיב או ספורט, אשר יספקו להם כמות גדולה יותר של שומן וחלבון להם הם זקוקים. לעתים מרכיב אחד או יותר במזון, עשוי ליצור תגובה אלרגית אצל הכלב. חשוב לשים לב לסימנים כמו גירויים בעור, גירודים, צואה מימית, התנהגות חריגה ועוד ובמידת הצורך להחליף את סוג המזון.

 

מה לתת לכלב לאכול – שישמין?

כדי לגרום לכלב שלכם להשמין קצת, ההמלצה של אנשי מקצוע היא לעבור לתזונה של מזון פרימיום או תזונה טבעית על בסיס בשר חי, אשר קלה יותר לעיכול וכוללת ויטמינים ומינרלים רבים. התזונה הטבעית מורכבת מחלבונים איכותיים מן החי (כמו עוף, דג ובשר בקר), שומן (שמן דגים או זית), עצמות ולעתים גם פירות וירקות (לא בצל, לא תפוח אדמה ולא פירות הדר!). מבחינת כמות, מומלץ כי המנה היומית תהווה כ- 3% ממשקלו של הכלב. במידה והמזון החדש יבש, יש לבצע את המעבר בהדרגה ולשלב תחילה את המזון החדש והישן יחד. אולם אם עובדים לתזונה טבעית, עושים זאת בבת אחת, מכיוון שסוגי המזון מתעכלים באופן שונה ועשויים לגרום לבעיות עיכול אצל הכלב. התחילו ממקור חלבון אחד ובהמשך, אחרי שתוודאו כי כלבכם מגיב באופן חיובי לשינוי, הוסיפו מקור נוסף של חלבון. כשהמזון כולל עצמות, יש להשגיח על הכלב ולוודא שלא יבלע אותן בשלמותן – מה שעלול לגרום לסכנה משמעותית. ניתן לטחון את המזון מעט. בשבועות הראשונים, יכולות להופיע תופעות לוואי כמו נשירה מוגברת, שינויים בצבע הצואה וגירויים, אך אלה צפויים לעבור. אוכל משמין לכלבים הכולל רכיבים איכותיים, עד מהרה יראה את יתרונותיו הרבים.

 

צוות האתר המקצועי שלנו ישמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה ועניין ולהתאים לכלבכם מזון איכותי שיגרום לו להשמין קצת.

כתיבת תגובה